Home / manşet / İş Hukuku Paneli Yapıldı

İş Hukuku Paneli Yapıldı

İşçi Konseyi Girişimi Kadıköy Tasarım Atolyesi’nde son dönemde işçiler arasında konuşulan BES, iş yerlerinde yaşanan fesih, işten atılma, mobbing ve aşırı çalıştırma gibi konuları öğrenebilmek için iş hukuku paneli gerçekleştirdi.

İşçi Konseyi Girişimi Moderatörleri yaptığı giriş konuşmasında,
“Bugün ise İşçi Konseyi girişimi olarak, daha önce “Öz Örgütlenme Eğitimi” başlığı ile gerçekleştirdiğimiz eğitim programlarından ikincisi olan “İş Hukuku Eğitimi” için bir araya geldik. Bu eğitimin temel amacı işçilerin mücadele yöntemlerini hukuki boyutu ile geliştirmek. Burjuva yasalarının bizler için neler ifade ettiği ve onların mahkemelerinde mücadele ederken, bunun yol ve yöntemlerini öğrenmektir.”

Panelin ilk oturumu isten atılmalar, fesih, mobbing ve performans sistemi konularla tamamlanırken, ikinci oturumda BES üzerine bilgilendirme yapıldı. Zorunlu Bes’ten vazgeçebilme hakkında bilgi verirken aynı zamanda, BES’in bir kandırmaca ve belirsizlik olduğunu, buna benzer daha önceki konut kredileri fonu örneğindeki gibi özellikle kamu işçilerinden yapılan kesintilerin devlet güvencesinde olmasına rağmen çok az bir kısmının verildiğini, bu fonun nasıl batırıldığının altını çizilerek, bunların bir soygun stratejisi olduğunu, Amerika’da kasalarda elleri titreyerek çalışan teyzelerden farkımız kalmayacak” dendi. BES ve Kıdem tazminatı fonuna karşı işçi sınıfının dik durması ve mücadele etmesi gerektiği vurgulandı.
İkinci oturumun bitmesi üzerine İKG bileşenleri panele katılan işçilere duyuru yaparak 15 dk’lık tanışma toplantısı teklifi yaptı, toplantıdan sonra panel sonlandırıldı.

Check Also

1 Mayıs’a 1 Yıl Varken Başladık?

Çok garip ilişkileri, tepkileri veya istekleri olan örgütlere sahibiz.Her şeyi iktidar (siz patronlar diye okuyun) …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir